Folia polietylenowa PE znajduje wszechstronne zastosowanie między innymi w branży budowniczej i przemysłowej. Jej wyjątkowe właściwości doceniane są w licznych sektorach gospodarki. Do czego wykorzystywana jest folia PE?
Folia polietylenowa- charakterystyka
Folia polietylenowa to materiał otrzymywany podczas procesu polimeryzacji etenu. Aktualnie na rynku spotkać można 3 rodzaje folii PE, które różnią się swoją gęstością:
- folia HDPE– wysoce wytrzymałe tworzywo sztuczne odporne na uszkodzenia mechaniczne. Folię HDPE stosuje się w celu ochrony przed działaniem wilgoci czy środków chemicznych,
- folia LDPE- wyróżnia się elastycznością. To materiał o niskiej gęstości, bezwonny i przezroczysty. Dostępny zazwyczaj w formie folii termozgrzewalnej czy stretch,
- folia MDPE– stanowi połączenie właściwości folii HDPE oraz LDPE.
Folie polietylenowe mają wiele cennych właściwości. Po pierwsze, są to materiały elastyczne, bezwonne i nie zawierające, substancji toksycznych. To tworzywo sztuczne jest też odporne na niską temperaturę, czynniki chemiczne, parę wodną, jak i proces starzenia. Warto dodać, że folie PE są odporne na działanie czynników mechanicznych i wrażliwe na wysoką temperaturę. Ich zaletą jest niska cena i ogólnodostępność.
Do czego używana jest folia PE?
Folia polietylenowa Izifilm znajduje szerokie zastosowanie. Służy między innymi jako wszelkiego rodzaju opakowania. Zakłady produkcyjne wykorzystują ją na masową skalę. Opakowania wykonane z niej mogą mieć różne formy jak np. rękawy i półrękawy. Z folii PE tworzy się również reklamówki, opakowanie książek czy ubrań. Zrobione z niej reklamówki są o wiele grubsze niż te jednorazowe używane w sklepach. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na personalizację toreb i opakowań foliowych, które stają się wówczas elementem reklamowym.
Folia polietylenowa znajduje też zastosowanie w branży spożywczej. Dzięki niej możliwe jest szczelne zapakowanie żywności, a co za tym idzie, przedłużenie jej świeżości i ochrona przed zanieczyszczaniami oraz wilgocią. Co ważne, nie wpłynie ona negatywnie na smak czy zapach zapakowanego w nią artykułu żywnościowego. Materiał ten przydaje się też w branży budowlanej. Ze względu na wysoką trwałość i rozciągliwość, jest on używany w celu zabezpieczenia materiałów budowlanych przed kradzieżą czy też zsunięciem się towaru z palet.
Folia sprawdza się również do ochrony materiałów czy urządzeń przed opadami deszczu, śniegu czy promieniami słonecznymi. Trzeba też wspomnieć, że tworzywo to służy również do ochrony przedmiotów podczas transportu i wysyłki.
Folia polietylenowa w różnych wersjach obecna jest w każdym domu oraz we wszystkich sektorach przemysłu na całym świecie. Jest łatwo dostępna, tania i można jej używać na wiele sposobów.