ile zarabia policjant

Pytając małe dzieci o to, kim chcą zostać w przyszłości często można usłyszeć odpowiedź, że strażakiem, weterynarzem lub policjantem. Od najmłodszych lat kojarzymy pracę w policji z czymś dobrym, z niesieniem ludziom pomocy. Dzieci udzielając odpowiedzi na pytanie czym zajmuje się policjant odpowiadają najczęściej, że chroni słabszych oraz łapie przestępców. Czy wyobrażenia te są zgodne z prawdą? Jak właściwie wygląda praca w tego rodzaju służbach mundurowych?

Młody człowiek, który chce swoją przyszłość zawodową związać z policją, może już na poziomie liceum wybrać szkołę z profilem policyjnym. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ uczniowie bardzo wcześnie poznają strukturę i rodzaje służb policyjnych. Ponadto uczą się przepisów prawa karnego, wiedzą czym są wykroczenia oraz jakie zasady obowiązują w ruchu drogowym. Mają także możliwość wybrania się na wycieczkę do komisariatu policji. W tego typu szkołach zwykle jest obowiązek noszenia munduru, młodzi ludzie mogą się do niego powoli przyzwyczajać. Dużą wagę przypisuje się nie tylko do nauki, ale także do sprawności fizycznej. Stąd w klasie o profilu policyjnym jest więcej godzin wychowania fizycznego.

Osoby, które ukończą szkołę z profilem policyjnym mają łatwiejszą drogę do dostania się do policji. Wszyscy kandydaci do służby muszą jednak przejść serię trudnych testów. Na początek muszą zaliczyć z dobrym wynikiem test sprawnościowy. Następnie przystępują do testu psychologicznego. Jeżeli pasują do profilu policjanta, to w następnej kolejności przechodzą badania lekarskie. Na koniec stają przed komisją i przeprowadzany jest z nimi wywiad dotyczący ich motywacji do tego rodzaju pracy. Oczywiście kandydat na policjanta nie może być karany oraz musi się cieszyć nieposzlakowaną opinią.

pieniądze

Po zaliczonych testach i rozmowach kandydat na policjanta trafia do szkoły policyjnej. Bardzo wielu ludzi zastanawia się ile zarabia policjant. Na początek kwota nie jest wysoka. Kursant może liczyć na pensję w wysokości ok. 2400 zł na rękę. Zwykły policjant zarabia ok. 3500 zł netto. Oczywiście na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć komendanci. Zarabiają oni od ok. 7000 do ok. 10000 zł na rękę. Oczywiście w policji można dostać trzynastą wypłatę oraz różnego rodzaju świadczenia socjalne. Jest to więc praca godna polecenia.

Podstawowym zadaniem policjanta jest zapobieganie i walka z przestępczością

Zajmują się oni także ochroną porządku publicznego. Często można zobaczyć policjantów spacerujących po mieście lub patrolujących drogi. Oczywiście kiedyś policjanci zajmowali się głównie tropieniem przestępców i rozwiązywaniem spraw napaści, pobić i kradzieży. Obecnie do ich głównych obowiązku zalicza się łapanie osób łamiących przepisy ruchu drogowego oraz wystawianie im mandatów. Prowadzą również działania edukacyjne. Na przykład rozdają odblaski na ulicach i pouczają ludzi. Prowadzą także lekce w szkołach, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat uczą się przestrzegania przepisów oraz tego jakie kary grożą im z ich łamanie.

policjant

Praca policjanta jest ciężka i potrafi być bardzo rutynowa

Wiąże się jednak z wieloma przywilejami. Policjanci wcześniej nabywają prawo do przejścia na emeryturę a zasiłki chorobowe mają 100% płatne. Rozważając swoją ścieżkę zawodową warto wziąć pod uwagę karierę policjanta. Trud włożony w przygotowanie się do tego zawodu oraz zdanie egzaminów i testów na pewno się opłaci. Praca policjanta potrafi być bardzo ciekawa i satysfakcjonująca.

Również społeczeństwo coraz przychylniej patrzy na policjantów, docenia ich pracę oraz wysiłek wkładany przez nich do utrzymywania porządku publicznego. Decydując się na ten rodzaj pracy trzeba mieć jednak pewne predyspozycje. Policjant powinien być odważny, uczciwy i rzetelny. Powinien także umieć podporządkować się rozkazom. Ważna w tej pracy jest także umiejętność pracy w grupie, a także duża odporność psychiczna. Jeżeli uważamy, że nadajemy się do tego rodzaju służby, to zdecydowanie warto spróbować swoich sił. Wystarczy tylko wybrać się do najbliższej komendy i wypełnić zgłoszenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here