Jak zregenerować się po treningu

Niezależnie od tego, czy trenujemy w domu, plenerze czy na siłowni, po treningu ważny jest odpoczynek i regeneracja. Mięśnie muszą mieć czas na relaks. Jak to zrobić? O co jeszcze zadbać podczas treningu i po nim? Podpowiadamy.

Jak ćwiczyć, by nie nadwyrężyć mięśni?

Najważniejszy jest umiar i stopniowe zwiększanie wysiłku. Jeśli dotąd nie trenowaliśmy, zacznijmy od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększajmy ich trudność. Bardzo ważna jest też rozgrzewka przed treningiem. Pominięcie rozgrzewki może skutkować nadwyrężeniem, a nawet naderwaniem nieprzygotowanych do zwiększonej aktywności mięśni! Ważna jest też systematyczność treningu. Ćwiczmy 2-3 razy w tygodniu, robiąc między treningami dzień lub dwa przerwy, ale przerwa nie powinna być dłuższa. Mięśnie przyzwyczajają się do wysiłku, ale kiedy przez dłuższy czas ich nie używamy, musimy zaczynać trening od nowa. Po treningu dobrze jest też zrobić kilkuminutowe rozciąganie.

Sposoby na regenerację po treningu

Doskonałym sposobem na regenerację po treningu jest prysznic i masaż. W ten sposób relaksujemy mięśnie, które mogą się odprężyć i odpocząć. Unikniemy też zakwasów, a w każdym razie problem ten będzie mniej nasilony. Tuż po intensywnym treningu nie zaleca się gorących kąpieli, ale można na przykład pójść do sauny. Relaksująca kąpiel w wannie wieczorem pomoże nam dodatkowo się odprężyć i ułatwi zasypianie. Zdrowy sen także jest bardzo ważny dla mięśni, które wówczas odpoczywają i regenerują się.

Po treningu ważne jest także to, by coś zjeść. W ten sposób uzupełniamy składniki odżywcze potrzebne do pracy mięśni i dostarczamy organizmowi energię. Oczywiście dieta zarówno przed, jak i po treningu powinna być zdrowa i zbilansowana. Nie ma sensu rzucanie się na słodycze tylko dlatego, że wierzymy, iż trening pomoże nam pozbyć się nadprogramowych kalorii. Po treningu można natomiast zjeść batonik albo banana w celu uzupełnienia węglowodanów. Taka „słodka nagroda” to dodatkowy element gratyfikacji, pomocny w relaksacji po intensywnych ćwiczeniach.

O czym jeszcze pamiętać w czasie treningu i po nim?

Podczas treningu i po nim powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wraz z potem tracimy elektrolity, które są niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni, mózgu i całego organizmu. Elektrolity to substancje rozpuszczalne w wodzie, więc bardzo łatwo jest przygotować przed treningiem elektrolity do picia – wystarczy butelka dobrej jakości wody mineralnej z dodatkiem odrobiny soli, ewentualnie łyżeczką miodu i sokiem z cytryny. Gdy trenujemy intensywnie, lepiej sięgnąć po gotowe elektrolity dla dorosłych. To świetne rozwiązanie dla sportowców. Elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących mają postać smacznego napoju i zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu jony soli mineralnych, czyli właśnie elektrolity.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here