Na czym polega segregowanie śmieci

Jak segregować śmieci? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza niż myślisz! Poznaj nasze wskazówki dotyczące segregacji śmieci.

Segregacja śmieci jest prostym i na szczęście coraz popularniejszym procesem, który polega na oddzielaniu surowców od odpadów nienadających się do powtórnego przetworzenia i wykorzystania. Dzięki temu z wielu odpadków można tworzyć kolejne produkty, co ma bardzo korzystny wpływ na środowisko. Wśród najważniejszych zalet segregowanie odpadów wymienia się:

  • zmniejszenie całkowitej ilości śmieci, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne,
  • zmniejszenie zużycia surowców naturalnych,
  • podwyższenie jakości warunków życia osób, które mieszkają na terenach szczególnie zanieczyszczonych,
  • obniżenie kosztów związanych np. z prowadzeniem i utrzymaniem wysypisk,
  • zwiększenie pozyskiwania surowców wtórnych oraz ich przetwarzania (recykling),
  • zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej potrzeb środowiska i proekologicznego trybu życia,
  • poprawa warunków bytowania wielu gatunków zwierząt i roślin.

Aby segregacja śmieci przybrała optymalny wymiar, najlepiej dokonywać tego u źródła, czyli tam, gdzie odpady są produkowane – chodzi tu oczywiście o gospodarstwa domowe oraz firmy. Dlatego też śmieci segregowane są na kilka grup odpadów, co ułatwia ich późniejsze przetwarzanie.

Jak segregować śmieci?

To pytanie jest kluczowe co do tego, jak segregować śmieci. Aby właściwie sortować odpady, najlepiej zaopatrzyć się w kilka pojemników o odpowiednich kolorach. Pamiętaj, że szczegółowe oznaczenia dotyczące tego, jaki kolor odpowiada danym odpadom, mogą różnić się zależnie od Twojego miejsca zamieszkania i zasad przyjętych w tym rejonie.

Ewentualnie wystarczą naklejki, abyś się nie pomylił, który pojemnik przeznaczone jest na określony typ śmieci. Ciekawą alternatywą są też same stelaże, do których włożysz worki na śmieci. Stelaże także dostępne są w różnych kolorach, co ułatwi Ci właściwą segregację śmieci.

Do pojemnika na papier należy wkładać takie odpadki jak opakowania z kartonu, tekturę, katalogi, czasopisma, gazety, zeszyty, książki, nie można tu jednak umieszczać np. ręczników papierowych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, tapet, pieluch jednorazowych czy zatłuszczonych opakowań.

Do metali i tworzysz sztucznych wliczają się m.in. zgniecione i odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, opakowania wielomateriałowe, aluminiowe puszki po napojach czy metale kolorowe. Do tej grupy nie zaliczają się z kolei pojemniki i butelki z zawartością, części samochodowe, plastikowe zabawki oraz zużyty sprzęt RTV i AGD.

Szkło zazwyczaj umieszcza się w pojemniku o kolorze zielonym, chodzi tu np. o słoiki i butelki po napojach oraz żywności i szklane opakowania po kosmetykach. Do szkła nie wlicza się natomiast m.in. reflektorów, żarówek, ceramiki, porcelany i doniczek. Większość pozostałych odpadów wrzuca się do pojemnika na śmieci zmieszane, za wyjątkiem np. odpadów niebezpiecznych lub baterii. Skoro już wiesz, jak segregować śmieci, jak najszybciej zacznij sortować odpady w swoim domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here