Wodniak jądra to dolegliwość, która pojawia się u noworodków (wrodzony), jak i u dorosłych mężczyzn (nabyty). Objawia się on powiększeniem worka mosznowego i najczęściej nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Jak zdiagnozować tę dolegliwość, jak się objawia i jakie są sposoby leczenia? Poznaj nasze kompendium wiedzy w pigułce na temat wodniaka jądra!
Wodniak jądra – przyczyny powstawania
U niemowlaków wodniak jądra jest chorobą wrodzoną, do której najczęściej dochodzi wskutek niewchłonięcia się płynu otaczającego jądra podczas zstępowania do moszny lub gdy wyrostek pochwowy, będący częścią otrzewnej jest niedomknięty. Nabyty wodniak jądra może pojawić się wskutek urazu, stanu zapalnego (np. zapalenia jądra) lub być powikłaniem po leczeniu operacyjnym żylaków powrózka nasiennego. W każdym przypadku, bez względu na jego etymologię, konieczna jest dokładna diagnostyka, by możliwe było podjęcie właściwego leczenia. Nierzadko bowiem okazuje się, że konieczna jest operacja wodniaka, o której więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacja-wodniaka-jadra/.
Jakie są objawy wodniaka jądra?
Wodniak jądra powstaje w wyniku gromadzenia się klarownego płynu między osłonkami jądra. Podstawowym objawem wodniaka jądra jest powiększenie worka mosznowego, ale co ważne – wokół miejsca chorobowego skóra jest gładka i niezaczerwieniona, a pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych i nie odnotowuje problemów z oddawaniem moczu. Niemniej powiększenie jądra zwykle jest na tyle duże, że mężczyzna dostrzega zmianę i udaje się do lekarza w celu diagnostki. I prawidłowo – specjalista wykluczy, czy faktycznie jest to wodniak a nie inne schorzenie z podobnymi objawami (np. przepuklina pachwinowa lub mosznowa, zapalenie jądra lub najądrza czy nawet nowotwów jądra).
Leczenie wodniaka jądra
Leczenie wodniaka jądra zwykle oznacza zabieg chirurgiczny. Nierzadko jednak wodniak ustępuje samoistnie, dlatego jeśli zmiana nie jest duża i nie powoduje bólu, ucisku ani dyskomfortu, lekarz może zalecić po prostu obserwację. Jeśli jednak zapadnie decyzja o zabiegu chirurgicznym, to operacja wodniaka jądra może być przeprowadzona jedną z dwóch metod – Winkelmanna lub Bergmanna. W obu celem jest usunięcie nadmiaru płynu, jednak różnica polega na tym, że w tej pierwszej osłonki jądra są wywijane na zewnątrz i zszywane ze sobą, z kolei w drugiej nadmiar osłonek jest po prostu wycinany.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.