Umowa o pracę zapewnia stabilne miesięczne zarobki. W polskich warunkach, biorąc pod uwagę wydatki i galopującą inflację, ich wysokość może jednak nie wystarczać na godne warunki życia. Szczególnie w małych miastach warto się zastanowić nad przejściem na własną działalność gospodarczą, np. tę opartą o franczyzę.
Franczyza może być doskonałą odpowiedzią na pytanie, jaki sklep otworzyć w małym mieście. Kluczowa jest odpowiednia lokalizacja i porównanie przychodów z takiej działalności z przychodami z tytułu umowy o pracę.
Właściwa lokalizacja franczyzy – klucz do sukcesu w małym mieście
Dobra lokalizacja franczyzy w małym mieście zapewnia przetrwanie na konkurencyjnym rynku. Centrum miasta, przy głównym deptaku, szkoła, park, bank lub urząd – to tylko przykładowe lokalizacje, gdzie warto otworzyć sklep sygnowany logo znanej sieci. Ostateczną decyzję, bez względu na to, jaki sklep otwiera się w małym mieście, podejmuje franczyzodawca. Można jednak mu zasugerować taką lokalizację, gdzie nawet w małym mieście będzie większa szansa na wysokie zyski z franczyzy.
Ile można zarobić na franczyzie w małym mieście?
Zarobki z franczyzy w małym mieście uzależnione są nie tylko od lokalizacji, ale również sprawnego zarządzania sklepem. Dobra franczyza w małym mieście zapewnia przychody wielokrotnie przekraczające te z tytułu umowy o pracę. Ile zatem można zarobić na takim biznesie? Przychody sięgające kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych nie są rzadkością przy dobrych umiejętnościach zarządczych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii dostarczanych przez franczyzodawcę.
Zyski z franczyzy na przykładzie Żabki
Jaki sklep otworzyć w małym mieście? Ciekawe dane na temat zysków ze sklepów sieciowych dostarcza popularna franczyza Żabka. Na podstawie informacji zebranych od franczyzobiorców za I kwartał 2022 r., 76% z nich zadeklarowało 20 tys. złotych lub więcej przychodów w skali 1 miesiąca. Warto porównać te dane z wynagrodzeniem w polskiej gospodarce ogłaszanym przez Główny Urząd Statystyczny. Za I kwartał 2022 r. wyniosło ono 6235,22 zł. Trzeba nadmienić, że są to dane dla ogólnie całej gospodarki. Należy je urealnić do mniejszych miejscowości, w których przeciętne zarobki są niższe niż w centrach wielkich miast. Statystycznie rzecz biorąc, na przykładzie danych franczyzy Żabka, w małym mieście można zarobić na takim biznesie nawet cztery razy więcej niż na umowie o pracę. Ta franczyza jest zatem doskonałą odpowiedzią na pytanie, jaki sklep warto otworzyć w małym mieście.