Celem poniższego artykułu będzie przedstawienie aspektu snu naszych piesków. Jednak zacznijmy od przedstawienia istoty snu. Wskazuje się, że jest to stan ośrodkowego układu nerwowego, który jednocześnie pojawia się oraz przemija w sposób cykliczny w rytmie tak zwanym około dobowym, gdzie mamy do czynienia z tak zwanym zniesieniem świadomości. Bowiem sen fizjologiczny występuje u każdego człowieka oraz zwierząt w rytmie dobowym, dzieje się to jednak na przemian z czuwaniem.
Należy wskazać, że wyróżnia się zatem dwie fazy snu: pierwsza z nich to wolnofalowa (określana jako NREM) oraz paradoksalna (nazywana REM), w której jednocześnie występują wszystkie marzenia senne. Stwierdza się, że każdy z nas widział jak każdy pies podczas snu boryka się z dziwnymi drgawkami, jak i również piszczy, czy warczy bądź szczeka co jednocześnie oznacza, iż wyraża spore emocje. Należy więc zadać pytanie czy on naprawdę śni? Wielokrotnie obserwowaliśmy jak podczas snu psiak gdzieś biegnie. Poza tym zastanawiamy się również czy kogoś goni, a w niektórych sytuacjach może przed czymś ucieka. Podczas snu naszego pupila możemy także obserwować jak szczeka, skamle lub warczy a nawet merda ogonem. Kiedy obserwujemy coś takiego to możemy powiedzieć że widzimy „marzenia senne naszego psa”. Długość snu u wszystkich zwierząt jest zróżnicowana w zależności od gatunku.
Należy również mieć na uwadze, że poszczególne badania naukowe wykazały, iż falowa aktywność mózgu naszego psa podczas występującego snu jest dość podobna do aktywności mózgu człowieka. Jednak pod względem budowy anatomicznej oraz poszczególnych funkcji psi mózg jest zdecydowanie zbliżony do ,,ludzkiego”. Można więc śmiało stwierdzić, iż psy również śnią. Okazuje się jednak, że młode psy zdecydowanie częściej wchodzą w tak zwaną fazę REM podczas snu niż te starsze psy, tak samo ma się to również w przypadku małych oraz dużych ras. Wskazuje się zatem, im pies jest starszy tym potrzebuje zdecydowanie więcej snu. Przeciętnie nasz pupil potrzebuje niespełna czternaście godzin snu na całą dobę.
Podsumowując, aby nasz pupil mógł spokojnie oraz wygodnie śnić musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Powinien on posiadać swoje stałe miejsce do ,,spoczynku”, gdzie jednocześnie będzie czuł się bezpiecznie. Należy pamiętać, iż jeżeli nie chcemy, aby nasz pupil wchodził na kanapę bądź spał u nas w nogach to musimy kupić mu własne legowisko – ówcześnie wybór jest bardzo szeroki. Wybór jest duży zarówno wzorów oraz kolorów. Jednak najważniejsze przy wyborze odpowiedniego legowiska jest owe dostosowanie wielkości do rozmiarów naszego psa. Zatem idealne legowisko powinno ochronić naszego pieszczocha przed dość zimną podłogą oraz być wygodne. Wskazuje się zatem, iż w momencie, kiedy nasz pupil będzie posiadał swoje miejsce do wypoczynku powinien spokojnie śnić.
Reasumując każdy z nas widział jak każdy pies podczas snu boryka się z dziwnymi drgawkami, jak i również piszczy, czy warczy bądź szczeka co jednocześnie oznacza, iż wyraża spore emocje. Należy więc zadać pytanie czy on naprawdę śni? Wielokrotnie obserwowaliśmy jak podczas snu psiak gdzieś biegnie. Poza tym zastanawiamy się również czy kogoś goni, a w niektórych sytuacjach może przed czymś ucieka.