Dysk SSD 1 TB vs HDD 1 TB

Zastanawiasz się nad zakupem dysku do swojego komputera? Poznaj podstawowe cechy dysków SSD i HDD!

Dlaczego wybór dysku jest tak istotny?

Każdy komputer składa się z komponentów, które razem tworzą skutecznie pracującą maszynę. Dziś zwrócimy szczególną uwagę na magazyn danych. Dysk twardy to część komputerowa, która odpowiada za przechowywanie wszelkich plików – w tym plików systemowych, zapisywanie danych i odczytywanie tychże danych. Szybkość odczytu i zapisu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu w trakcie korzystania z komputera. Im szybszy dysk, tym szybciej będą nam się ładowały foldery, gry, pliki graficzne, a sam transfer danych pomiędzy poszczególnymi partycjami lub dyskami będzie sprawniejszy. Aktualnie na rynku popularne są dyski wykonane w technologii SSD i HDD. Różnią się one znacząco od siebie w wielu kwestiach.

SSD vs HDD – wady i zalety

Przyjrzyjmy się zaletom i wadom dysków SSD i HDD, co ułatwi ich porównanie i ocenę, który podzespół lepiej sprawdzi się w danej sytuacji.

Zalety dysku SSD:

  • Wyróżniają się potężną szybkością zapisu i odczytu danych (nawet powyżej 3000 MB/s!).
  • Cechują się sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
  • Konsumują mniej energii w trakcie swojej pracy.

Wady dysku SSD:

  • Z reguły są droższe. Rekompensują to jednak bardzo długim czasem działania.
  • Mają pewne ograniczenie w ilości maksymalnej pamięci dostępnej do przechowywania plików – na razie maksymalne wartości dostępne dla zwykłych konsumentów to 3-4 TB.

Zalety dysku HDD:

  • Są na ogół tańsze od dysków SSD.
  • Mogą zapisać ogromną ilość danych – kilkanaście TB.

Wady dysku HDD:

  • Większa podatność na awarie w trakcie eksploatacji.
  • Niższa prędkość zapisu i odczytu danych od dysków SSD.

Czy warto wyposażyć się w duży dysk twardy typu SSD?

Dysk SSD 1 TB, 2 TB lub nawet 4 TB to propozycja dla wymagających użytkowników, którym zależy przede wszystkim na jak najszybszej obsłudze plików. To rozwiązanie dla profesjonalistów – grafików, montażystów filmowych, a także graczy – duże światy wirtualne potrafią ładować się godzinami, co zabiera czas i źle wpływa na immersję płynącą z gry. Warto jednak zwrócić uwagę, że tego typu komponent może być wykorzystywany zarówno jako podstawowy dysk w komputerze stacjonarnym, jak i szybki dysk SSD do laptopa. Jak było to wcześniej wspomniane, SSD nie tylko jest szybszy, lecz także zużywa mniej energii. No i montaż jednego szybkiego magazynu danych sprawia, że nie ma potrzeby umieszczania w obudowie dwóch dysków, co zabiera bardzo dużo miejsca. Aktualnie producenci topowych komputerów mobilnych stawiają na dyski SSD ze złączem M.2 – są one bardzo niewielkie, przez co łatwiej jest zachować optymalną wentylację wewnątrz obudowy. Jest to ważne ze względu na fakt, iż wysokie temperatury to zdecydowanie coś, co może mieć ogromny wpływ na komfort pracy na danym urządzeniu.

Reasumując, duży magazyn danych – np. dysk SSD 1 TB – to bardzo dobre rozwiązanie, pomimo swojej sporej wielkości – wielu użytkowników będzie w stanie ją zagospodarować. Być może warto zwrócić szczególną uwagę na tego typu komponenty w tym momencie – aktualnie ceny dysków SSD są bardzo atrakcyjne, w przeciwieństwie do innych komponentów – np. kart graficznych czy procesorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here