ile gotować kalafior

Efektownie prezentujący się kalafior stanowi popularne warzywo w polskiej kuchni, jest też często hodowany na prywatnych działkach i w profesjonalnym rolnictwie. Nie jest gatunkiem dla Polski rodzimym, jego „korzenie” tkwią gdzieś na terenach Azji, a do naszego kraju trafił bezpośrednio z Francji i Włoch. Historia kalafiora przypomina historię kapusty, zresztą warzywa te są ze sobą blisko spokrewnione.

Właściwości smakowe i zdrowotne kalafiora sprawiają, że wielu miłośników warzyw w roli głównej oraz warzywnych dodatków często sięga po niego i nie tylko wykorzystuje własne przepisy, ale też eksperymentuje. Warto to robić, gdyż kalafior dobrze wypada w różnych aranżacjach i nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o niezbędne umiejętności kulinarne. Do tego zawiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia składników i zdecydowanie powinien często pojawiać się pod wieloma postaciami. Mimo prostoty większości znanych przepisów wykorzystujących potencjał kalafiora, warto wiedzieć, w jaki sposób najlepiej go przyrządzać.

Wśród miłośników kalafiora istnieją osoby, które uwielbiają smak tego warzywa i zapach (jest charakterystyczny dzięki glukozynolatom), że unikają gotowania go. Spożywają niewielkie części różyczek kalafiora zupełnie na surowo, po opłukaniu ich starannie w chłodnej wodzie. Kalafior w tej postaci nadaje się do surówek czy sałatek, a także może stać się niskokaloryczną przekąską. Istotne jest dokładne opłukanie, bo warzywo pochodzące ze sklepu prawie na pewno było wcześniej traktowane chemią, natomiast takie z uprawy – nawozami, miało też kontakt z przeróżną fauną typową dla przeciętnej działki.

warzywa

Niezależnie od tego, w jakiej formie przyrządzony i spożywany będzie kalafior, dobrze jest dokładnie obejrzeć go przed użyciem. Dojrzały, świeży kalafior jest jasny, żółtawy, biały bez brązowych lub czarnych plam. Powinien mieć w miarę jednorodną barwę. Zbadać należy też jego jędrność, im twardszy, tym świeższy; jeśli ma jeszcze liście i głąb, ocena ich świeżości może być bardzo pomocna. Naturalnie liście, głąb i ewentualne przebarwione miejsca, jeśli zostaną przeoczone, trzeba przed spożyciem usunąć.

Jeśli surowy kalafior jest z tego czy innego powodu „nie do przyjęcia” można przeprowadzić blanszowanie lub po prostu go ugotować. Blanszowanie uznawane jest za lepszy sposób przyrządzania kalafiora przez te osoby, które wolą jeść to warzywo w twardszej postaci, przypominającej stan surowy. Istnieje dużo metod blanszowania, ale we wszystkich chodzi o to, by dokonać sparzenia i ochłodzenia części kalafiora. Można na przykład zagotować wodę, a w drugim garnku przygotować wodę zimną. Do gotującej się wody trzeba wrzucić kalafior dosłownie na chwilę, a po wyjęciu od razu przełożyć do zimnej. Blanszowanie poza zachowywaniem jędrności i walorów smakowych pozwala też uniknąć „wygotowania” cennych składników odżywczych.

Nie można zapominać o duszeniu – w tej metodzie nie gotuje się kalafiora tradycyjnie, ale w oleju, przeważnie na patelni lub w specjalnym naczyniu. Zapewni ona uzyskanie oryginalnego smaku, często jest praktykowana w związku z chęcią przygotowania konkretnych potraw i nie wynika z „widzimisię”, a z przepisu.

kalafior

Ostatnia metoda to gotowanie, ale i tutaj można wyróżnić przynajmniej kilka odmian. Większość początkujących, czy nawet średnio zaawansowanych „kucharzy” zastanawia się bowiem, ile gotować kalafior, by uzyskać jak najlepsze efekty. Niektórzy nie są też pewni, czy lepiej robić to w całości, czy po uprzednim podzieleniu warzywa na różyczki. Jeśli chodzi o podział, w mniejszych częściach gotowanie przebiegnie szybciej, łatwo więc przesadzić z czasem lub przyspieszyć przygotowanie potrawy.

Jest to też opcja łatwiejsza dla tych, którzy nie chcą później męczyć się z wyjmowaniem całego, gorącego kalafiora z garnka i krojeniem go. Kalafior gotowany w całości potrzebuje około piętnastu minut, by stać się odpowiednio miękki, natomiast różyczki trzeba wyjąć wcześniej – już po ok. dziesięciu minutach. Niektórzy preferują wykorzystanie pary i nie zanurzają kalafiora w wodzie, a jedynie oparowują go nad jej powierzchnią. Jest to również ciekawa metoda, która dość szybko zmiękcza warzywo. Będzie gotowe przed upływem dziesięciu minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here