ile ważna jest recepta

Wiele osób kupujących leki zastanawia się, czy po wizycie u lekarza musi od razu biec do apteki, by wykupić receptę, czy może jednak poczekać. Zwłaszcza w sytuacji, w której nasze samopoczucie jest na tyle dobre lub choroba na tyle długotrwała, że nie wszystkie rzeczy z recepty chcemy mieć wykupione od razu.

Sytuacji nie poprawia fakt, że od niedawna lekarze wystawiają tzw. recepty elektroniczne, wysyłane na adres mailowy, czy smsem na numer telefonu. Wielu pacjentów zastanawia się, jak wiele ma czasu na wizytę w aptece od momentu otrzymania takiej wiadomości.
Uważać muszą szczególnie pacjenci, którzy korzystają z leków w chorobach przewlekłych. Mają oni tendencję, by prosić lekarza o środki na dłuższy czas, by nie musieć chodzić do niego co kilka tygodni. Nieważna recepta może sprawić, że znalezienie wizyty w ostatniej chwili będzie przykrą koniecznością.

Po pierwsze należy pamiętać, że recepta nigdy nie jest ważna bezterminowo

Po drugie, na recepcie nie będzie napisane, do kiedy powinniśmy ją wykupić. Po trzecie, różne leki mają różny czas na wykupienie w zależności od rodzaju środka, o którym mowa.
Nie ma za to znaczenia, jaki lekarz wypisywał receptę. Czy będzie to lekarz rodzinny, czy specjalista ze szpitala, czas na wykupienie recepty dla tego samego leku będzie identyczny. Podkreślić warto, że jest to czas na sfinalizowanie transakcji, a nie np. zamówienie leku w aptece. W określonym czasie trzeba za ten lek zapłacić i musimy go uzyskać.

lekarstwa

Na recepcie znajdziemy dwie daty. Pierwsza z nich, czyli data wystawienia jest obowiązkowa – bez niej recepta jest nieważna. Drugą, jest data realizacji od dnia. Jeśli nie znajdzie się ona na recepcie, wtedy z automatu uznaje się, że data wystawienia jest datą realizacji od dnia. To od tej daty liczymy czas ważności recepty.
Pamiętać trzeba, że daty realizacji od dnia nie znajdziemy na niektórych lekach psychotropowych czy sprowadzanych dla pacjenta z zagranicy. Podobnie dzieje się także z preparatami immunologicznymi przygotowywanymi specjalnie dla pacjenta.

Ile ważna jest recepta?

Papierowa recepta była z reguły ważna 30 dni od daty realizacji od dnia. Dla recept elektronicznych może to być również 30 dni lub też, jeśli lekarz zaznaczy na niej dłuższy termin realizacji, nawet 365 dni.
Wszystkie te daty, to dni kalendarzowe nie robocze. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli koniec ważności recepty upływa w okolicy świąt czy dni wolnych, kiedy to dostęp do aptek i samych leków jest znacznie utrudniony.

Niektóre grupy leków mają jednak inne terminy na wykupienie. Są to generalnie środki, które trzeba przyjąć w konkretnym terminie od wizyty u lekarza, albo ich obrót jest ograniczony specyficznymi przepisami. Antybiotyki do stosowania wewnętrznego – na przykład te w tabletkach czy zawiesinie – musimy wykupić w ciągu siedmiu dni od daty realizacji od dnia,lub jeśli jej nie ma, daty wystawienia.
Silnie działające leki przeciwbólowe, leki uspokajające lub nasenne muszą zostać wykupione w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. W ich przypadku nie ma możliwości opóźnienia tego czasu przy pomocy daty realizacji od.

tabletki

Kolejną kategorią są preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta. Te należy wykupić w ciągu 120 dni od daty wystawienia recepty. Listę tego typu preparatów znajdziemy w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.
Podobny czas na wykupienie recepty mają osoby, korzystające z preparatów niedostępnych w Polsce, które sprowadzają je z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego. W takich przypadkach konieczne jest uzyskanie zgody ministerstwa, a recepta musi być wydana w formie papierowej.

Recepty na leki recepturowe, wykonywane w aptece, mają taki sam czas na zakup, jak zwyczajne leki. Warto pamiętać, że apteka powinna przygotować recepturę w ciągu do 48 godzin, lub jeśli zostało to odnotowane, do 4 godzin.

Okres ważności recepty liczy się dla każdego leku indywidualnie. Co oznacza, że jeśli dostaniemy receptę na antybiotyk i inny lek, oba mają różne terminy wykupienia.
Jeśli nie chcemy lub nie możemy wykupić obu takich leków jednocześnie, aptekarz ma możliwość przygotowania częściowego wykupu leków, niezależnie od tego, czy jest to recepta papierowa czy elektroniczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here