ile zarabia stewardessa

Oto jest pytanie! Praca przy obsłudze pasażerów kilka tysięcy metrów nad ziemią może wydać się dla wielu osób Ciekawa. Praca na tym stanowisku niesie za sobą wiele atrakcyjnych aspektów. Pytanie czy jest do tego opłacalna? Przyjrzyjmy się temu, ile zarabia stewardessa bądź steward. Z czym wiąże się ta praca i dlaczego nie wszyscy mogą objąć to stanowisko na podniebnych maszynach?

Zacznijmy od tego że pytanie „Ile zarabia stewardessa?” jest bardzo ogólne

Wszystko zależy bowiem od tego, w jakich liniach lotniczych dana osoba podejmuje pracę. W samej Polsce jest sześć spółek oferujących takie stanowiska. Może zdać się, że to niewielka liczba, ale należy pamiętać, że warto rozejrzeć się za takimi stanowiskami również za granicą.
Zarobki mogą również różnić się w zależności czy jesteśmy zwykłym podawaczem kawy na pokładzie czy na przykład mamy powierzoną odpowiedzialność za cały zespół pokładowy.

Jak to wygląda w liczbach?
Zarobki rozpoczynają się od progu 2000 złotych dla początkujących pracowników, z czasem ta kwota jest podwyższana. Wszystko zależy od ilości godzin spędzonych na pokładzie. Najwyższe stawki mogą przekraczać 3500 złotych. Wszystko może się jednak zmienić po podwyżkach w 2020 roku. Od tego czasu najwyższy próg może przebić kwotę 4000 złotych.

samolot

Jakie obowiązki spoczywają na barkach stewardów i stewardess? Oprócz obsługi pasażerów na pokładzie, muszą oni przygotować samolot (część pasażerską) do startu. Przejąć raport od poprzedniej załogi, sprawdzić stan wszystkich elementów oraz ilość posiłków i tak dalej. Załoga musi też doskonale znać wszystkie procedury ewakuacyjne, awaryjnego lądowania i wszystkich inne które mogą być przydatne na pokładzie. Każdy członek załogi musi też być w stanie udzielić pierwszej pomocy medycznej. Podczas szkolenia każdy musi przejść kurs pierwszej pomocy, często jest on bardziej rozbudowany i naprawdę trzeba się do niego przyłożyć.

Najczęstszym wymaganiem któremu muszą stawić czoła aspirujące stewardessy i stewardzi jest znajomość językiem. Niestety, powszechny już w XXI wieku język angielski nie wystarczy. Jest on oczywiście wymagany, jednak jest traktowany jako podstawa. Żeby zrobić wrażenie w tej dziedzinie należy znać co najmniej dwa języki poza ojczystym i angielskim.

Ciekawostką jest że nawet najlepszy poliglota świata może zostać skreślony z listy potencjalnych kandydatów z uwagi na wzrost. Tak, wzrost może w tym zawodzie przekreślić naszą karierę. Jest to ponownie uzależnione od linii lotniczych. Wszystko spowodowane tym że stewardessy i stewardzi muszą bez problemu sięgać do półek na bagaże znajdujących się nad siedzeniami pasażerów. I wysokość jest uzależniona od modelów samolotów.

Dobrze więc wymagań jest kilka i na pewno nie każdy jest zdolny by wykonywać tą pracę. Jakie są jednak korzyści? Na pewno ludzie z duszami podróżników odnajdą się w tej pracy. Na tym stanowisku można poznawać wiele osób. Odwiedzać ciekawe miejsca na całym świecie. Pomiędzy lotami bowiem, każdy członek załogi musi odpocząć. Jest to narzucone przez linie lotnicze. Często jest to nawet kilka dni które można spędzić w pięciogwiazdkowym hotelu na koszt pracodawcy , zwiedzając tropikalne wyspy lub obcując z lokalnymi kulturami. Jest to naprawdę aspekt tej pracy, który góruje nad wszystkimi jej minusami.

stewardessa

Jeśli jesteś więc osobą otwartą, ciekawą świata, lubisz wyzwania i potrafisz dać z siebie wszystko w pracy. Może to być propozycja dla Ciebie. Wiesz już ile zarabia stewardessa i myślę że nie są to najgorsze pieniądze. Dodatkowo należy pamiętać o korzyściach. Często linie lotnicze przygotowują specjalne oferty dla swoich pracowników w postaci zniżek na prywatne loty. W takich przypadkach dla osób które lubią dużo podróżować może być to świetna możliwość optymalizacji kosztów.

Jest to praca marzeń, powiedzą jedni. Inni się z tym nie zgodzą, często można spotkać się z zarzutem w stronę linii lotniczych że oferują zarobki nie proporcjonalne do powierzanej odpowiedzialności. Jednak na ten aspekt każdy musi spojrzeć sam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here