szczęka

Współczesna ortodoncja może pomóc w likwidacji praktycznie każdej wady zgryzu. Z jakimi kosztami leczenia ortodontycznego trzeba się liczyć?

Założenie aparatu ortodontycznego oraz późniejsze wizyty kontrolne u ortodonty nie są tanie. Nie warto jednak rezygnować z leczenia. Proste zęby i prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Brak leczenia ortodontycznego może skutkować między innymi w większym ryzyku próchnicy, zapaleń dziąseł, paradontozy, bólach stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet migrenach.

Zatem, ile kosztuje aparat na zęby?

Koszty jego założenia zależne są od szeregu różnych czynników.

Darmowy aparat ortodontyczny – tylko do 12. roku życia
Na początku warto zaznaczyć, że leczenie u ortodonty może nie kosztować ani złotówki. Kiedy jest to możliwe?

NFZ refunduje leczenie z wykorzystaniem aparatu ruchomego u dzieci do końca 12. roku życia. Następnie, fundusz pokrywa również kontrolę wyników leczenia w okresie retencji – najpóźniej do 13. roku życia.

W związku z tym dziecko może otrzymać bez opłat aparat ruchomy. NFZ nie refunduje w ogóle aparatów ortodontycznych u osób starszych niż 12 lat, a także aparatów ortodontycznych stałych.

Cena aparatu zależna od jego rodzaju

Koszt aparatu oraz jego założenia determinowany jest przede wszystkim przez jego rodzaj. Najmniej trzeba zapłacić za standardowe aparaty ruchome. Więcej kosztują aparaty wyjmowane w formie nakładek. Także w kategorii aparatów stałych rozpiętość cenowa jest bardzo duża.

Oczywiście, koszty zależne są również od wybranego gabinetu ortodontycznego. Każdy z nich posiada własny cennik.

aparat na zęby

Ile kosztuje aparat ortodontyczny ruchomy?
Aparaty ortodontyczne ruchome można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na standardowe aparaty w formie płytek z drucikiem, a także aparaty nakładkowe.

Aparat ruchomy standardowy – 500-600 złotych z jeden łuk.
Aparat nakładkowy typu Invisalign – 9000-15000 złotych za nakładki.

Skąd wynika tak wysoka cena aparatów nakładkowych typu Invisalign? W tym przypadku leczenie odbywa się z wykorzystaniem serii przezroczystych, wyjmowanych nakładek projektowanych indywidualnie na łuk dolny oraz górny zębów. W ciągu całego leczenia ortodontycznego pacjent zużywa kilkadziesiąt tego typu nakładek, których zadaniem jest umieszczenie zębów w odpowiednich pozycjach.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały?

Także w przypadku aparatów stałych cena będzie zależała od ich rodzaju. Najmniej trzeba będzie zapłacić za popularne aparaty metalowe, natomiast więcej będą kosztowały aparaty estetyczne, które są mniej widoczne na zębach.

Aparat stały metalowy – 1100-1800 złotych z jeden łuk.
Aparat stały porcelanowy (ceramiczny) – 1800-2800 złotych z jeden łuk.
Aparat stały szafirowy (kryształowy) – 2100-3000 złotych z jeden łuk.
Aparat lingwalny – 5000-8000 złotych za jeden łuk.

Wobec tego najmniej trzeba będzie zapłacić za aparat ruchomy metalowy. Z powodu niskich cen tego typu aparaty także są bardzo chętnie zakładane. Gdy liczy się efekt estetyczny, można wybrać aparat porcelanowy albo szafirowy – zamki mają wtedy kolor mlecznej bieli lub są przezroczyste.

Najwięcej w kategorii aparatów stałych należy zapłacić za aparaty lingwalne. To typ aparatów, który zakładany jest od tylnej strony zębów, dlatego też jest on niemalże zupełnie niewidoczny. Wysoka cena aparatu wynika z faktu, że każdy jego zamek musi być przygotowany dla pacjenta indywidualnie na podstawie kształtu jego zębów.

ile kosztuje aparat na zęby

Założenie aparatu nie jest jedynym kosztem leczenia ortodontycznego
Na całkowite koszty leczenia ortodontycznego składa się szereg różnych czynników. To nie tylko sam aparat na zęby, ale też koszty badań wstępnych – zdjęć RTG, koszty wizyt u ortodonty, a także koszt zdjęcia aparatu oraz retencji. Dodatkowo, konieczne może być wyleczenie zębów, ich systematyczne czyszczenie z kamienia, a także zakupienie odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej.

Ogólne koszty prostowania zębów w przypadku standardowych aparatów ruchomych wynoszą od około 3000-5000 złotych, natomiast dla aparatów stałych to średnio 7000-10000 złotych.

Dokładne ceny aparatów i wizyt można znaleźć na stronach gabinetów ortodontycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here