lekarz

Bez wątpienia zawód lekarza jest zawodem niezwykle prestiżowym i jego wybór pozwala oczekiwać również i na znaczne korzyści finansowe, jakie wiążą się z jego uprawianiem. Warto jednak nieco skonfrontować tę wiedzę z rzeczywistością, która jak to zwykle bywa skrzeczy i nie zawsze jest taka kolorowa jak w opowieściach z trzeciej ręki.

Przede wszystkim należy sobie najpierw zdawać sprawę ze wszystkich trudności związanych z wyborem zawodu lekarza dowolnej specjalności. Co prawda niektóre specjalizacje są oczywiście cięższe od innych i wymagają posiadania również dodatkowych zdolności, niezbędnych do ich wykonywania, ale mimo to nawet te uznawane za najlżejsze również nie są łatwe do uzyskania.

Już na etapie edukacji młodzi adepci medycyny napotykają na liczne trudności, które związane są nie tylko z ogromną ilością materiału, jaką trzeba opanować w dość krótkim czasie, ale konfrontują się oni także z trudnościami, na jakie napotkają w dalszych etapach kariery. Konieczne będzie nabranie odpowiedniej odporności psychicznej, aby radzić sobie z codziennym stresem, jakiemu bezustannie poddawani są lekarze wszelkich specjalizacji. W ich pracy chodzi przecież o ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, co po pierwsze nie zawsze jest możliwe z różnych powodów, a po drugie niesie ze sobą znaczne obciążenia psychiczne, które ciężko porównywać z innymi rodzajami stresu doświadczanymi podczas pracy w innym zawodzie.

Co prawda o tym ile zarabia lekarz krążą wręcz niesamowite opowieści i wiele osób może być przekonanych, że wysokość dochodów może w dużym stopniu zredukować niedogodności związane z pracą, to jednak realia nie wyglądają znowu tak różowo. Pomimo legend miejskich dotyczących majątku lekarzy trzeba sobie zdawać sprawę, że tak wysoki status jest dostępny dla naprawdę nielicznych i zwykle są to naprawdę wysokiej klasy specjaliści w swojej dziedzinie, którzy swoje aktualne zarobki okupili wieloma latami ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

pieniądze

Przeciętny lekarz nie może liczyć na jakieś wielkie kokosy

Przeciętne wynagrodzenia w tym sektorze, a mowa tu tylko o lekarzach na etacie, więc całkiem dobrze już sytuowanych, wynosi od 5800 zł do 7100 zł brutto. Po odliczeniu ubezpieczeń społecznych i wszelkich podatków daje to już wynik nieco mniej imponujący, bo na rękę zostaje około 4177 do niecałych 5100 zł. Biorąc pod uwagę obecne realia na rynku pracy, można łatwo zauważyć, że podobne wynagrodzenie jest też osiągalne dla pracowników w branżach wymagających nieporównywalnie mniejszej wiedzy i doświadczenia.

Dużo gorzej kształtuje się natomiast sytuacja tych adeptów sztuki leczenia, którzy dopiero co opuścili mury swojej uczelni i muszą jeszcze sporo się nauczyć, żeby móc być w pełni lekarzami. To oczywiste, że ktoś, kto nie posiada jeszcze pełnych kwalifikacji powinien zarabiać znacznie mniej niż jego doświadczeni koledzy, ale zarobki młodych lekarzy, którzy dopiero wchodzą do branży, często są niższe niż to co oferuje się pracownikom niewykwalifikowanym w fabrykach czy dyskontach spożywczych. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale takie są niestety realia w naszej służbie zdrowia.

ile zarabia lekarz

Co prawda lekarz ma liczne możliwości „dorabiania” nie tylko na dodatkowych dyżurach, ale również w prywatnych klinikach, ale wiąże się to również ze znaczną utratą sił na długotrwałą pracę. Praca lekarza to co prawda nieprzerzucanie węgla, ale stres i konieczność podejmowania bardzo ważnych decyzji w trakcie godzin pracy, sprawiają, że lekarz po kilkunastogodzinnej pracy jest niesamowicie wyczerpany.

Dodatkowo sytuacja w naszej służbie zdrowia jest, jaka jest i brakuje w niej bardzo wielu specjalistów, co niejako wymusza przedłużone dyżurowanie i pracę w nadgodzinach. Lekarz to tylko człowiek i tak samo w stanie zmęczenia może popełniać błędy i po prostu pomylić się, co w przypadku wykonywanych przez niego funkcji może mieć niesamowicie poważne konsekwencje. Nikt z nas nie chciałby przecież być operowanym przez przemęczonego chirurga, który poprzednich dwanaście godzin dorabiał na dyżurze w innej placówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here