Kot jest to zwierzę o bardzo silnym instynkcie terytorialnym. Jeżeli zajmowane przez kota terytorium zostanie oznaczone i rozplanowane to kot większość swojego czasu poświęci na sen. Resztę czasu wykorzysta natomiast na jedzenie i zabawę a także zabiegi pielęgnacyjne. O wielkości miejsca jakie przeznaczymy dla naszego pupila decydować na pewno będzie miało to jakiej wielkości jest nasze mieszkanie oraz płeć naszego pupila. Kotki zamieszkujące na wsi mogą nawet zajmować terytorium o powierzchni około jednego hektara. Zaś kocury mieszkające na wsi, mogą zajmować obszar o powierzchni kilkunastu hektarów. Inaczej wygląda sytuacja u kotów, które mieszkają w miastach.
Ze względu na posiadanie mniejsze przestrzenie i często, także większej ilości zwierząt w jednym obszarze, szacuje się, iż dziesięć kotów potrafi podzielić się obszarem nawet jednego ara . Terytoria te jednak nie mogą się ze sobą pokrywać. Kiedy to kot już wyznaczy swoje terytorium przystępuje do jego organizacji i zaczyna je oznaczać. Kot wyróżnia cztery strefy w zamieszkiwanym terytorium, jest to miejsce do jedzenia, do zabawy a także do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych i miejsce do odpoczynku. Gdy zaczniemy ingerować w zagospodarowaną już przestrzeń naszego kota, może to skutkować problemami jakie zacznie sprawiać nasz pupil. Wśród tych najbardziej kłopotliwych dla nas, może być na przykład załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza miejscem do tego przeznaczonym, jakim jest kuwetą.
Organizacja terytorium zależna jest także od miejsca jakie nasz kot ma do dyspozycji. Wiele poradników zwraca zauważa, iż nie ważna jest przestrzeń dla kota tylko jego zagospodarowanie. Chodzi tu o przestrzeń na której kot, może znaleźć wiele kryjówek, a także możliwości zabawy, które będą dla niego bardziej ciekawa niż wtedy, gdy ma do dyspozycji dużo lecz pustej przestrzeni. Warto rozważyć pomyśleć z wygospodarowaniu trochę przestrzeni na rzeczy kota takie jak drapak, zabawki, legowisko czy miskę. Decydując się na posiadanie zwierzęcia jakim jest w tym przypadku kot, naszym zadaniem jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia w zgodzie z jego naturą. Warto poświęcić czas na poznanie zachowań naszego czworonożnego pupila. Jako opiekunowie kota możemy wpływać na jego zachowania, chociaż raz ustanowiony już porządek jest ciężko zmienić. Udzielimy wam kilku wskazówek, które pomogą wam w organizacji terytorium kota: miska naszego kota nie powinna się nigdy znajdować blisko kuwety, nie powinniśmy stawiać misek kota w pomieszczeniu gdzie sami jemy, ponieważ kot będzie chciał abyśmy się z nim dzielili .Legowisko musimy usytuować w miejscu gdzie jest jakie źródło ciepła, zostanie wtedy ono szybko zaakceptowane przez kota, lecz legowisko nie powinno być blisko naszego łóżka, bo kot będzie chciał spać z nami. Miejsce do zabawy dla naszego pupila powinno być dojść duże, pozwoli to na urządzanie przez kota wszelakich zabaw, gonitw czy wspinaczek. Dobra organizacja terytorium przez kota w naszym mieszkaniu wpłynie prawidłowo na jego rozwój i zachowanie.
Podsumowując kocury mieszkające na wsi, mogą zajmować obszar o powierzchni kilkunastu hektarów. Inaczej wygląda sytuacja u kotów, które mieszkają w miastach. Ze względu na posiadanie mniejsze przestrzenie i często, także większej ilości zwierząt w jednym obszarze, szacuje się, iż dziesięć kotów potrafi podzielić się obszarem nawet jednego ara . Terytoria te jednak nie mogą się ze sobą pokrywać. Kiedy to kot już wyznaczy swoje terytorium przystępuje do jego organizacji i zaczyna je oznaczać.