Kot terapeuta, czyli felinoterapia

0
1542

Felinoterapia zaliczana jest do jednej z metod zooterapii, która polega na kontakcie osoby, która jest poddawana terapii właśnie z kotem. Wykorzystuje się ją w szczególności w leczeniu osób starszych oraz niepełnosprawnych, a także niedołężnych. Dużo już słyszeliśmy o hipoterapii, jest to formie rehabilitacji psycho-ruchowej, w której właśnie wykorzystuje się takie zwierzęta jak konie i coraz częściej o dogoterapii, leczenie przy użyciu psa. W zastosowaniu zooterapii, chodzi przede wszystkim aby osoba leczona przebywała jak najwięcej czasu ze zwierzęciem, ma to bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jak i fizyczne człowieka. W ostatnim czasie felinoterapia staje się bardzo popularna i coraz częściej wykorzystywana w leczeniu wielu chorób, takich jak: nadpobudliwość, autyzm, ADHD, stany lękowe, nieśmiałość, choroba Alzheimera, zespół Downa, depresja, zespół Aspergera, artretyzm, zaburzenia zachowania i emocji.

Jak się okazuje felinoterapia potrafi w znaczący sposób zahamowywać rozwój choroby. Nawet krótkie spotkania potrafią poprawiać nastrój, a także zmniejszają poczucie samotności. Wiadomo od dawna, że kontakt z kotem na pewno poprawia samopoczucie i potrafi odgonić wszystkie troski poprze zmniejszenie stres. Mruczenie kota i jego głaskanie wpływa kojąco na nerwy i uspokaja. Wpływa także na obniżenie cholesterolu oraz ciśnienia. Dobrze jest, gdy spotkanie z kotem odbywa się regularnie, właśnie wtedy najłatwiej jest zaobserwować postępy w leczeniu. Zajęcia z felinoterapii odbywają się najczęściej indywidualnej obecności pacjenta z kotem oraz jego trenerem. W takich spotkaniach to właśnie kot staje się wspólnym tematem dla pacjenta i terapeuty, oprócz tego czworonóg nawiązuje bliskość lecz nie tylko fizyczna ale także psychiczna z pacjentem.

Zarówno kot oraz osoba, która będzie z nim pracować muszą zostać odpowiednio przeszkoleni. Taki kurs ma za zadanie przyzwyczaić się kota do warunków jakie będą panować, podczas jego codziennej pracy, jak hałas, sprzęt medyczny czy duża ilość ludzi. Każdy kot, który ukończył taki kurs, otrzymuje certyfikat kota terapeuty. Na takim szkoleniu w szczególności zwraca się uwagę na umiejętności oraz możliwości wpływające na rozwój człowieka, zasady wprowadzenia czworonoga w trakcie procesu felinoterapii, rolę jaką odgrywa kot procesie rehabilitacji i terapii oraz dobór odpowiedniej metod pracy kota do osoby rehabilitowanej i jej diagnozy.

Ze względu na cechy charakteru kot pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, nie tylko jako zwierzę ale również pełni rolę obrońcy w domu przed gryzoniami, ale także jest członkiem rodziny. Szczególną rolę kota zauważamy w kontaktach z dziećmi. Kot pomaga nawiązać dzieciom kontakt z ludźmi oraz otworzyć się na innych. Dzięki kontaktom z kotem dzieci są się bardziej otwarte, nabierają zaufania nie tylko do otaczającego, ale i do świata. W przypadku, gdy chodzi o dzieci autystyczne, kot potrafi przeniknąć do ich odizolowanego i zamkniętego świata.

U osób starszych chodzi o to aby kot zapewniał im towarzystwo, osoby te nie są wtedy samotne. Kot pozwala na łagodniejsze znoszenie leczenie i poprawę nastrój oraz samopoczucie. Głaskanie kota potrafi wpływać kojąco na reumatyczne dolegliwości i sprawność ruchową. Kontakt z kotem jest szczególnie polecany osobom nerwowym oraz zestresowanym. Jego mruczenie ma działanie kojące na układ nerwowy. A widok bawiącego się kota poprawia nam samopoczucie i nastrój. Pamiętajmy, iż kot jest zwierzęciem, które czuje. Podczas, każdego kontaktu z czworonogiem należy pamiętać aby nie zrobić mu żądnej krzywdy. Koty są uznawane za niesamowite zwierzęta, zagadkowe i tajemnicze. Możemy się od nich wiele nauczyć ale również sami możemy im wiele dać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here