Karty Kredytowe

Karty debetowe i karty kredytowe do dwa najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych na rynku. Są one często i chętnie polecane lub wydawane automatycznie do konta. Dzięki tym kartom mamy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku, możemy nimi zarządzać oraz zaciągać elastyczne kredyty. Wiele osób nie wie jednak dokładnie, czym różnią się te karty, jak funkcjonują oraz jakie są ich wady i zalety. Przedstawmy w tym artykule dokładnie karty debetowe i karty kredytowe, ich plusy i minusy oraz podpowiadamy którą kartę warto wybrać, aby była dla nas korzystna i przydatna.

Karta debetowa

Karta debetowa to karta, która jest wydawana do naszego konta bankowego. Niektóre banki wydają ja automatycznie, a inne dają możliwość darmowego jej wyrobienia. Karta debetowa służy do wydawania środków, które znajdują się już na naszym rachunku. Jeśli wpłacimy na niego 500 zł, tyle też będziemy mogli wydać przy pomocy karty debetowej. Przy jej pomocy nie możemy zatem schodzić „na minus” i wydawać więcej niż rzeczywiście posiadamy. Sama karta debetowa posiada płaski druk i jest oferowana przez każdy bank. Najpopularniejszymi wydawcami kart jest Visa czy MasterCard. Obecnie prawie wszystkie karty posiadają chip i możliwość płatności zbliżeniowych. Niektóre starsze karty mają zamiast chip-u pasek magnetyczny. Istnieją też karty, które mają wszystkie te elementy. Przy pomocy kart debetowych możemy płacić w sklepach, restauracjach, za zakupy stacjonarne, zbliżeniowo oraz internetowo — podając dane karty debetowej. Wydanie samej karty debetowej nie jest niczym podyktowane i nie trzeba spełniać żadnych warunków np. kredytowych, posiadać zdolności kredytowej czy być w dobrej sytuacji finansowej. Karta taka jest najczęściej wysyłana po założeniu konta w nowym banku na nasz adres domowy. Niektóre banki umożliwiają wybór wielu wzorów oprócz tych podstawowych lub stworzenie własnego projektu graficznego. Karty debetowe dostępne są też w walutach zagranicznych lub umożliwiają płacenie nimi automatyczne w innej walucie, jeśli naszym głównym wolumenem jest PLN.

Plusy i minusy karty debetowej:

Plusami kart debetowej z pewnością jest szeroka możliwość płatności nimi. Poza drobnymi wyjątkami będziemy mogli regulować rachunki kartą debetową, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Dzięki karcie debetowej możemy też kontrolować nasze wydatki i nie zadłużając się w sposób niekontrolowany lub pod wpływem chwili, jeśli nie mamy już środków na koncie. Do zalet możemy zaliczyć też nadawanie limitów dziennych wydatków czy jej powszechną darmowość. Obecnie karty takie są darmowe, łatwo dostępne i wydawane bez zbędnych formalności. Do minusów możemy zaliczyć brak szybkiego i elastycznego limitu oraz ograniczenia w płatności np. przy wynajmie samochodów czy drogich hoteli gdzie wymagana jest blokada dużego limitu.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to karta wydawana przez banki wraz z limitem kredytowym. Aby ją otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową, złożyć wniosek w banku oraz w być w dobrej sytuacji finansowej. Karta kredytowa umożliwia wydawanie pieniędzy „na minus”. Jeśli rozstanie ona nam przyznana otrzymamy również wraz z nią limit np. 2000 zł lub 3000 zł. Rozwiązanie takie ma formę elastycznego kredytu. W każdej chwili możemy wypłacić środki z naszej karty na minus oraz oddać je za jakiś czas. Sama karta kredytowa ma typową dla kart plastikową formę oraz wypukły druk np. nazwiska czy numeru karty. Możemy nią płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności kartą — zarówno tradycyjnie jak zbliżeniowo. Obecnie większość kart kredytowych posiada taką funkcję. Karty kredytowe używają też płacenie w internecie czy za granicami. Popularne “kredytówki” mogą być w pełni darmowe lub będziemy musieli zapłacić np. za ich wydanie czy opłatę roczną (w zależności od banku).

Dzianie karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane, niż debetowej, ale nie powinno sprawić dużych trudności osobie, która zapoznała się z całym tym procesem. Po otrzymaniu karty kredytowej z limitem możemy przy jej pomocy wypłacić gotówkę lub zapalić nią np. za zakupy. Od tego momentu rozpoczyna się okres bezodsetkowy, który trwa ok. 56-58 dni ( w zależności od banku). Jeśli w tym czasie dodany całą wpłaconą kwotę, nie zapłacimy żadnej opłaty ani odsetek. Gdy jednak zdecydujemy się pożyczyć pieniądze na nieco dłuższy okres, zostanie naliczone nam oprocentowanie od wykorzystanej kwoty – 10% w skali roku. Samo oprocentowanie będziemy musieli wpłacać do banku w formie miesięcznej opłaty minimalnej, a jeżeli po kilku miesiącach opłacania – przeważnie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych odsetek zdecydujemy się uregulować cały dług, proces używania karty rozpocznie się od nowa.

Plusy i minusy karty kredytowej:

Największym plusem karty kredytowej jest elastyczny limit. Dzięki niemu możemy w dowolny i szybki sposób wybierać pieniądze z niego oraz samodzielnie decydować o terminach spłaty. Oprocentowanie na takiej karcie również jest bardzo korzystne i dużo atrakcyjniejsze niż przy pojedynczym kredycie. Dzięki karcie kredytowej możemy również wypożyczać auta, rezerwować drogie hotele czy brać sprzęt na raty np. od operatorów telefonii komórkowej. Do minusów powinniśmy zaliczyć konieczność pilnowania terminów spłaty oraz pokusę wydania dodatkowych pieniędzy, których nie mamy.

Którą kartę warto wybrać?

Wybór odpowiedniej karty płatniczej dla nas to bardzo o ważna sprawa i powinna być ona podyktowana naszymi potrzebami, a nie reklamą czy chwilowym zachęcaniem przez doradcę bankowego. Warto przed dokonaniem wyboru w domu i bez zbędnego pośpiechu zastanowić się, do czego będziemy używać danej karty płatniczej, jakie funkcje będą dla nas przydatne oraz czy warto wybrać dany rodzaj karty. Karta debetowa z pewnością będzie przydatna dla osób, które nie korzystają z kredytów bankowych i nie zależy im na elastycznym limicie. Osoby, które wolą również prostotę, nie lubią pamiętać o terminach czy nie chcą być kuszone przez możliwość wydawania dodatkowych sum pieniędzy, powinny wybierać karty debetowe. Karty kredytowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób działających w biznesie lub często korzystających z kredytów i pożyczek. Karta kredytowa daje możliwość elastycznego używania kredytu i jego spłacania bez każdorazowej wizyty w banku. Z karty kredytowej warto też skorzystać, jeśli często podróżujemy, wypożyczamy samochody czy korzystamy z usług, gdzie wymagana jest blokada dużego limitu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here