ile kosztuje gram złota

Od wieków złoto uważane jest za jedno z najpewniejszych inwestycji. Kurs złota pomimo wszelkich zawirowań rynku stale utrzymuje się na podobnym poziomie dlatego też wielu inwestorów swoje oszczędności składuje w tym kruszcu. Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie ile kosztuje gram złota w dzisiejszych czasach. Złoto od dawna uważane jest za synonim luksusu, prestiżu oraz bogactwa. Co ciekawe jest ono wykorzystywane nie tylko do produkcji biżuterii, ale także w medycynie oraz przemyśle. Warto też dodać, że złoto jest nawet dodawane do alkoholi oraz żywności.

Ma więc bardzo wiele zastosowań, których nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka

Niewielu ludzi jednak wie ile warty jest ten szlachetny metal, pożądany przez wszystkich ludzi na świecie. Pierwsze skojarzenie o jakim myślimy wymawiając słowo złoto to bogactwo i przepych. W powieściach zawsze jak była mowa o zaginionych skarbach czy pirackich skrzyniach to w podświadomości wyobrażaliśmy sobie złote monety, złotą biżuterię, wszystko to bowiem kojarzy nam się z przepychem i luksusowym życiem. Warto zauważyć, że złoto już w starożytnych czasach cieszyło się wielkim zainteresowaniem wśród władców rzymskich, greków a także faraonów w Egipcie.

Niestety wielu ludzi poniosło śmierć z powodu chęci posiadania złota, a pogoń za tym kruszcem do dziś przesiąknięta jest tragicznymi historiami bohaterów oraz poszukiwaczy złota. Było ono bowiem punktem zapalnym wojen oraz starć wielkich mocarstw. Na pewno każdy z nas kojarzy legendę o królu Midasie, który wszystko co dotknął przemieniał w złoto. Znane są też opowieści o licznych alchemikach, którzy starali się zamienić ołów w złoto, oczywiście bezskutecznie.

sztabki złota

Złoto w dzisiejszych czasach przede wszystkim jest używane do produkcji biżuterii, która pomimo upływu lat cieszy się wielką popularnością. Nie bez powodu złoto jest stawiane wyżej niż inne metale szlachetne takie jak na przykład srebro. Warto też zwrócić uwagę, że są różne odmiany złota, takie jak złoto białe czy złoto czerwone, z którego wykonywane są liczne ozdoby. Aby przeprowadzić dalszą obróbkę złota do surowca dodaje się różne pierwiastki, najpopularniejsze z nich to srebro i miedź, a także nikiel. Istnieją różne stopy złota, które zależą od składu i proporcji.

W ten sposób można otrzymać różne barwy tego samego surowca. Złoto jest też używane w elektronice, produkuje się z niego przewody oraz elementy okablowania. Ma ono także zastosowanie podczas produkcji urządzeń pomiarowych, a także komputerów i telefonów komórkowych. Warto dodać, że przy produkcji satelit także używany jest ten szlachetny metal. Cząsteczki złota są wykorzystywane także w testach medycznych oraz w stomatologii do produkcji złotych zębów.

Złote zęby są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich posiadanie jest równoznaczne z wysokim stanem społecznym oraz posiadaniem bogactwa. Złoto znalazło także zastosowanie w kosmetykach, zwłaszcza w kremach, do których dodawane są cząsteczki złota. Według specjalistów złoto bardzo dobrze oddziałuje na cerę i zapobiega zmarszczkom. W ten sposób odmładza skórę i nadaje jej szczególnej gładkości. Liczne zastosowania mają wpływ na bardzo wysoką cenę złota. Cena uzależniona jest od próby.

złoto

Próba oznacza ile w danym stopie znajduje się czystego złota

Najbardziej pożądana a jednocześnie najdroższa próba to tak zwane złoto 24 karatowe, czyli próba 999. Jest to możliwie najczystsze złoto, a jego cena potrafi sięgać aż 180 złotych za gram. Im mniejsza próba tym cena jest stosunkowo niższa. Za próbę 750 zapłacimy około 120 złotych za gram, a za próbę 585, która nazywana jest złotem 14 karatowym zapłacimy tylko 106 złotych.

Oczywiście jest to dalej wysoka cena, ale czego się nie zrobi dla posiadania tego cennego materiału. Nie wiemy co takiego jest w złocie, że ludzie potrafią przypłacić życiem za jego posiadanie ale wiemy, że przez tyle lat zajmuje ono bardzo mocną pozycję i żaden kryzys nie jest w stanie zaburzyć ceny tego kruszcu. Dlatego tez jest to pomysł na bezpieczną inwestycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here